Međužupanijsko istraživanje profesorica geografije Ines Peručić Blitvić i Petre Kokeze

Autor: Petra Kokeza, 23. 5. 2022.

Profesorice geografije Petra Kokeza i Ines Peručić Blitvić provele su međužupanijsko istraživanje na temu novog kurikuluma geografije. Ispitani su učenici trećih razreda.

U školskoj godini 2021./2022. drugu godinu treći razredi gimnazija imaju novi kurikul s ishodima iz geografije. Po nastavnom planu i programu u trećem razredu obrađivale su se teme iz globalizacije i  regionalne geografije. Novi kurikul za treći razred sadrži sljedeće sastavnice: promjene klime i globalno zatopljenje, resursi mora i podmorja, demografska (ne)održivost Hrvatske, važnost održivog razvoja, subekumenska područja, megaprojekti i teme iz urbane geografije. U ovom istraživanju nas je zanimalo koliko učenici na kraju nastavne godine smatraju da su im ove teme korisne u svakodnevnom životu, u dajnjem školovanju, koliko su im općenito bile zanimljive. Budući da je učenicima regionalna geografija zanimljiva ispitali smo i koliko „žale” za nastavnim planom i programom. Pitale smo ih i za njihovo mišljenje pri kreiranju kurikula iz geografije, te što misle o novijim granama geografije (medicinska geografija, geografija slobodnog vremena). Željele smo saznati koliki je interes za geografiju Hrvatske koja se po nastavnom planu i programu obrađivala u četvrtim razredima gimnazije. Učenicima je objašnjeno da geografija Hrvatske i pojedine teme iz regionalne geografije nisu izbrisane iz kurikula već da se obrađuju drugačijim pristupom i nastavnim metodama.

Priloženi dokumenti:
medjuzu_istrazivanje.odt (135.44 KB)