> Škola  > Djelatnici  > Petra Kokeza
Petra Kokeza

Korisne stvari iz geografije za učenike

"Jedinu pravu sigurnost u današnjem svijetu čovjeku mogu pružiti znanje, iskustvo i sposobnost."

(Henry Ford)

Zanimljivi filmići iz svijeta geografije:

02.02. MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE MOČVARA

• Močvare su plitke vode stajačice, odnosno tlo natopljeno najčešće slatkom vodom, koje se odlikuje niskom pH vrijednošću (odnosno kiselošću) i bioraznolikošću staništa za mnoge biljne i životinjske vrste, kao što su vodozemci, ribe, ptice, kukci, gmazovi i sisavci
  • Ornitološki rezervat Crna Mlaka

• Park prirode Lonjsko polje kao močvarno područeje ubraja se među najugroženijia staništa na svijetu. To je najveće zaštićeno močvarno područje ne samo u Hrvatskoj vća u cijelom Dunavskom porječju.

• Park prirode Kopački rit je poplavno područje u Baranji, na sjeveroistoku Hrvatske, između rijeka Dunava na istoku i Drave na jugu.

07. 03. Dan planinara

• 07. ožujka obilježava se Međunarodni dan planinara.
  • Planine možemo definirati kao uzdignute (više od 500 m) dijelove Zemljine kore.
  • Prema geološkom obilježju i starosti, planine dijelimo na stara i mlada gorja koja nastaju tektonskim procesima: endogenim i egzogenim.
  • Endogeni (unutarnji) procesi kojima nastaju planine jesu seizmička i vulkanska aktivnost, a egzogeni (vanjski) tektonski procesi erozija, tj. odnošenje zemlje uzrokovano kretanjem vode, denudacija ili ogoljavanje stijena zbog razlika temperatura, atmosferskih promjena i širenja korijena biljaka te korozija, tj. mehaničko oblikovanje stijena.

« Studeni 2020 »