> Škola  > Povijest
Povijest
Srednja škola u Bolu, povijesno gledano, vezana je uz Dominikansku gimnaziju, koja u Bolu djeluje od 1919. Dominikanska gimnazija od 1938. ima pravo javnosti i djeluje kao javna gimnazija do početka drugog svjetskog rata. Za vrijeme rata gimnazija prekida s radom. 1945. ponovo počinje s nastavom, ali sada bez prava javnosti pa kontinuitet preuzima Dominikanska srednja vjerska škola za spremanje svećenika, koja je nakon duge i burne prošlosti, pošto je odgojila generacije učenika, prestala s radom 1973.Iste godine odlukom Radničkog savjeta Hotelskog poduzeća «Zlatni rat» otvara se državna gimnazija koja djeluje sve od 1978., pa pitomci sjemeništarci (kandidati za dominikanski red) pohađaju zajedno s ostalim učenicima državnu gimnaziju, a stanuju i dalje u samostanu. Ugostiteljska škola iz Splita otvorila je 1965. u Bolu prvo područno odjeljenje. Godine 1969. osniva se ugostiteljska škola u Supetru, a odjeljenje u Bolu postaje područno odjeljenje te škole. Reformom u školstvu uvodi se pripremni i završni stupanj obrazovanja, u završnom stupnju obrazovanja naša Škola obrazuje kuhare, konobare i hotelijerske radnike. Godine 1989. škola počinje s izvođenjem obrazovnog programa (profila) suradnik u kulturno-znanstvenim ustanovama. Školske godine 1990./1991. Srednjoj školi Bol se odobrava izvođenje eksperimentalnog programa opće gimnazije. Važno je napomenuti da je kroz sve vrijeme ovih reformi i previranja u školstvu kada su se osnivali centri usmjerenog obrazovanja naša škola uvijek zadržala naziv «Srednja škola Bol»- što je bio jedinstven slučaj. Postojanjem škole u Bolu, ostajali su i mladi ljudi u mjestu i tako pomagali razvoju turizma i boljoj kvaliteti življenja na našem otoku.
Sve je to pomoglo da se mladi ljudi odluče ostati živjeti i raditi na otoku. Nažalost, bilo je vremena u kojima nije bilo razumijevanja za rad i postojanje škole, a išlo se čak tako daleko da se nastojalo školu kao neekonomičnu i ugasiti. Ljudi koji su u njoj radili imali su viziju budućnosti, a i znali su da mjesto u kojem škola djeluje ima budućnost, ima mladost što se pokazalo ispravnim. Oni su znali kako je sačuvati od nasrtaja političara, a borba s njima nije bila nimalo laka. Sve ovo se vidi iz članka objavljenog u dnevnoj tiskovini „Slobodna Dalmacija“ gdje se navodi: „ Stavljena je točka na nesporazume i sukobe provođenja reforme srednjeg obrazovanja na Braču…“, pa slijede imena općinskih i prosvjetnih dužnosnika, «…nakon iscrpne rasprave doneseno je nekoliko zaključaka. Osuđuje se ponašanje predstavnika i pojedinaca izvan kolektiva, koji su u vezi sa statusom gimnazije u Bolu radili mimo društveno političkih faktora, SIZ-ova, te stavova koordinacijskog odbora i skupštine općine Brača.“ Zaključak političara je: „Napokon politiku reformi treba promatrati sa stanovišta interesa udruženog rada Brača, a ne samo Bola, pa Škola nema ni ekonomskog ni pedagoškog opravdanja.“ Bila su to razmišljanja onog vremena.
U međuvremenu je škola obrazovala generacije vrsnih ugostitelja i gimnazijalaca od kojih je najveći broj završio više i visoke škole. 2018. ponovo se otvara učenički dom te se uvode novi obrazovni programi. Da naša škola ima važnost u mjestu potvrđuju mnoga dobivena priznanja. Boljanima je škola potrebna, ona je srce života, vječna mladost. Otočka mjesta bez škole osuđena su na polagano ali sigurno umiranje.

« Listopad 2021 »