BRAČKA NOĆ MUZEJA U ŠKRIPU

Autor: Ada Seferagić, Petra Kokeza, 31. 1. 2024.

Hrvatsko muzejsko društvo, u suradnji s brojnim hrvatskim muzejima i drugim baštinskim, znanstvenim i obrazovnim institucijama, ove godine je 19. put organiziralo manifestaciju Noć muzeja u petak, 26. siječnja. Tema ove Noći muzeja bila je Muzeji i nova publika.
Odgovarajuća je u vremenu traženja novih generacija za inovativnim i kreativnim muzejskim sadržajima u kojima su i sami mogli sudjelovati i stvarati svoje muzejske priče na društvenim mrežama (#nocmuzejabrac).

Tako su domaćini kustosi nastojali svojim zanimljivim pričama o
muzejskim eksponatima nadahnuti publiku, pogotovo mlađu, na vlastitu interpretaciju
zavičajne baštine tako da objavljuju, dijele i lajkaju svoje priče o muzejskim predmetima te im udahnu novi život na društvenim mrežama. Ovogodišnji program te manifestacije na Braču održao se u najstarijem otočnom naselju Škripu. Muzej otoka Brača bio je mjesto druženja i zabave uz glazbeni program puhačkog orkestra BRAssČUTA iz Pučišća, ženske vatrogasne klape Alegrija iz Supetra, a moglo se i zaplesati uz B-BAND Acoustic. Svojim proizvodima predstavile su se učeničke zadruge Osnovne škole Vladimira Nazora iz Postira, Srednje škole Brač iz Supetra i Srednje škole Bol iz Bola. To je također bila prilika za promicanje mediteranske prehrane. Učenici iz Postira prezentirali su bruštulane mendule, voćnu salatu i arncine napravljene od naranči koje sami uzgajaju u svojoj školi. Srednja škola
Brač predstavila se svojom šalšom iz nagrađenog školskog projekta koja je napravljena od mediteranskih sastojaka po tradicionalnom receptu naših noni. Učenici Srednje škole Bol predstavili su se svojim proizvodima koje najbolje mogu opisati riječi tradicija, lokalno i autohtono. Bilo je tu tradicionalnih kolača (bolski cviti, brački medenjaci, bruštulane miendule i orisi…) i slanih zalogaja (štapići s mišancom, pita s mediteranskim povrćem, komiška pogača…). Posjetitelji su najviše interesa pokazali za koktel s levandom i koktel s motarom. Bilo je jako lijepo vidjeti mlade ljude i njihove učitelje kako svojim aktivnostima promiču kulturnu baštinu otoka Brača i mediteransku prehranu. Napominjemo da je Otok Brač dio amblematske zajednice Republike Hrvatske koja je na UNESCO-vom popisu nematerijalne kulturne baštine. Događaj je organizirao Centar za kulturu Brač uz potporu TZG Supetra, TZO Bol i Udruženja obrtnika Brač. Hvala svima koji su na bilo koji način sudjelovali i pripremili delicije kojima se naša Škola dostojno predstavila u Škripu.

« Svibanj 2024 »