preskoči na sadržaj

Srednja škola Bol, Bol

Kulturna baština u turizmu

Kulturna baština u turizmu – Heritage Hotel Martinis Marchi (Maslinica)

U predvorju Hotela Vestibul u srcu Dioklecijanove palače, održano je predavanje na temu kulturne
baštine u turizmu u sklopu projekta Regionalni centar kompetentnosti. Glavni predavač je bio prof.
Radoslav Bužančić, šef konzervatoskog ured u Splitu. Profesor Bužančić je u svojem predavanju iznio
detaljan povjesni presjek dvorca Marchi u Maslinici na otoku Šolti, koji je u potpunosti pod njegovim
vodstvom prenamjenjen u baštinski hotel Martinis Marchi. Trojica braće iz plemićke obitelji Marchi
od Mletačke republike 1703. dobili su dozvolu da na Šolti izgrade dvorac koji će štititi okolni kraj od
opasnosti. Dvorac koji su sagradili 1708. dobro je poslužio toj svrsi, ali prava vrijednost koju je obitelj
Marchi donijela otoku bila je nešto drugo: vizija, znanost, umjetnost i kultura, doneseno iz europskih
prijestolnica prosvjetiteljstva. Biblioteka Marchijevih brojala je više od 2700 vrijednih svezaka koje je
Ivan Petar Marchi osobno odabrao za vrijeme svojih posjeta Veneciji i ostalim prijestolnicama
Europe. Conte Ivan Petar začetnik je Ilirske akademije koja je za cilj imala njegovanje i razvijanje
hrvatskog jezika, te dobrotvorne institucije Martinis Marchi koja je siromasima Splita nudila
besplatno školovanje.

 


EDUKACIJA IZ PODRUČJA GASTRONOMIJE NA "ASPIRI"

Prema obavezama iz projekta"Uspostava regionalnog centra kompetentnost RCK Split", partner projekta UNIST  15.i 16.12.2022.  u vremenu od 09.00-13.00 održali su  edukacije iz područja gastronomije u prostorijama visoke škole Aspira. 

Prvom danu edukacije/radionice pod nazivom Kvaliteta hrane i senzorske analize prisustvovala je nastavnica Marijana Marić.

Predavači su bili Vedran Poljak, mag.nut Tea Vučković i schef Nikša Boban s kojim smo na konkretnim primjerima radili senzorsku analizu pojedinih jela i tako praktično primjenili naučeno


Dani otvorenih vrata SSŠ Blaž Jurjev Trogiranin
Prema planu projektnih aktivnosti RCK posjetili Dane otvorenih vrata  Srednje strukovne škole
Blaž Jurjev Trogiranin u Trogiru dana 9. 12.2022. godine.
Predviđeno trajanje aktivnosti je bilo od 11,00 do 15,00 sati.
S učenicima Mihaelom i Deanom smo imali priliku još jednom prezentirati našu ulogu u projektu i upoznati zainteresirane učenike i nastavnike s načinima rada naše škole i projektima i aktivnostima koje  provodimo.
Veliku pozornost kao i uvijek je privukao način stipendiranja naših učenika budućih kuhara i konobara i smještaj učenika u dom. Mnogima se kao odlična mogućnost činila i prilika obavljanja stručne prakse u hotelima Bluesun i Bretanide, sudjelovanje u brojnim Erasmus projektima koje naša škola provodi te svakako i stalno zaposlenje koje poslodavci nude na kraju školovanja. 
Bila je to također prilika i da naši učenici porazgovaraju i upoznaju se s kolegama iz partnerskih škola projekta RCK jer uvjereni smo i oni svi dijele slične školske probleme. 
 

Nastavak edukacija u ŠKMER-u 29.11.2022.

Krajem studenog nastavljen je niz zanimljivih edukacija koje nam dolaze od partnera projekta RCK, ŠKMER-a. Ovaj put tema je bila  MOLEKULARNA GASTRONOMIJA - ZNANOST IZA GASTRONOMIJE.

Osnove molekularne gastronomije predstavljene su kroz predavanja o tome  što jesu i kako djeluju neki od najčešćih “kemijskih” pripravaka koji se danas koriste  u molekularnoj kuhinji i baru. Praktično nam je pokazano kako se i za što koriste, te kroz uporabu u dobro poznatim jelima i desertima na novi, drugačiji način: cesar salata, poširana riba ili mousse od čokolade.

Edukacija je obuhvatila:

•     Upotrebu aditiva: sojin lecitin, agar-agar, dexstroza, xantan guma

•     Coulis od senfa, coulis od pršuta

•     Priprema zraka od limuna

•     Izrada moussea od čokolade samo s jednim sastojkom

•     Termo-stabilni gelovi i želatine

•     Fizička i kemijska transformacija hrane pod utjecajem aditiva

 

 

Posebnosti edukacije za nastavnike posluživanja:

•     Sferifikacija koktela (gin & tonic)

•     Zrak od koktela (margarita)

•     Termo-stabilni gelovi i želatine

 

Edukacijama su prisustvovale nastavnice Olga Vladilo i Marijana Marić

 


Dani Adventa-Fit Split RCK

DANI OTVORENIH VRATA TURISTIČKO UGOSTITIELJSKE ŠKOLE SPLIT- DRUGI DAN
Drugi dan Otvorenih vrata  TUŠ Split posvećen je u cijelosti učenicima završnih razreda kako kuhara i konobara, tako i THK i HTT.
Pod nazivo "Dan karijera: Danas mentori...sutra poslodavci", 24.10.2022 u dvorani Tehnološkog parka Spinit skoro cjelodnevno događanje iznjedrilo je i puno zanimljivih tema i neformalnih sugovornika. 
U formalnom dijelu organiziran je okrugli stol  i panel rasprava s predstavnicima lokalne samouprave, poslodavaca i posrednika pri zapošljavanju. bilo je i zanimljivih pitanja i komentara iz publike. 
Nakon kratke pauze nastavljeni su konstruktivni i konkretni razgovori s predstavnicima raznih poslovnih subjekata što je izazvalo veliko zanimanje i učenika i mentora i gostiju. 
Na okruglom stolu je kao pozitivan primjer naglašen i model stipendiranja učenika od strane poslodavaca što se u našoj školi uspješno provodi već petu godinu na zadovoljstvo i jednih i drugih. 
Panel rasprava je otvorila i neka pitanja na koja će odgovore ponuditi i brojni stručnjaci koji sudjeluju na projektu Uspostave regionalnog centra kompetencija, a sve u skladu s aktivnostima koje provode.
Naši učenici su bili iznimno zadovoljni viđenim i doživljenim te s nestrpljenjem iščekuju budućnost punu prilika za svoj osobni i profesionalni razvoj.
 
 
 
 
 

DANI OTVORENIH VRATA TURISTIČKO UGOSTITIELJSKE ŠKOLE SPLIT

U sklopu Projekta uspostave regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva posebno mjesto zauzima poboljšanje izlaznih kompetencija učenika, podizanje razine stručnosti i kreativnosti strukovnih nastavnika i mentora u gospodarstvu kao i  mogućnosti zapošljavanja u struci ili nastavka obrazovanja na srodnim studijima. S tim ciljem je TUŠ Split organizirala Dane otvorenih vrata u obliku trodnevne manifestacije. 

Prvi dan pod nazivom " Kad porastem bit ću...chef" održan je na veličanstvenim Prokurativama,  u subotu  22.10.2022. u  suradnji s TZ grada Splita. 
Kao partneri projekta rado smo se odazvali pozivu na sudjelovanje.
Bila je to prilika da se i učenici naše škole, budući kuhari  okušaju u radu se poznatim splitskim chefovima. Od njih 4 odlučili smo se za finalisticu Masterchefa simpatičnu Goranu Milaković, koja je svojom karizmatičnom pojavom privlačila pažnju. Ništa manje nije  bilo zanimljivo ni jelo koje odlučila pripremiti za tu prigodu: Rižot s pestom od badema, čipsom od bukovača i algama.
Naši Ivan i Mihael su se jako dobro snašli i profesionalno odradili posao do kraja i usput pomagali čak i vrhunskom Chefu, profesionalcu Hrvoju Zirojeviću.
Brojni posjetitelji su uživali u delicijama prigotovljenim i na ostalim štandovima, a mi se obogaćeni novim iskustvom zadovoljni vratili kući.

NASTAVAK EDUKACIJA ZA NASTAVNIKE KUHARSTVA U šKMERU
Regionalni centar kompetentnosti Split
je u suradnji s partnerom ŠKMER-om organizirao edukaciju za nastavnike kuharstva u periodu 12.09-14.09. 2022
   Tema: NOVE TEHNOLOGIJE, TEHNIKE I TRENDOVI U UGOSTITELJSTVU:TUNA - OD PRIPREME DO PREZENTACIJE
Tijekom edukacije naglasak je stavljen na nekoliko aspekata:
-Tuna kao najatraktivnija vrsta plave ribe, donosi u svakodnevnoj manipulaciji sirovinom, ali i mogućnostima njenog marketiranja i prodaje, puno ograničenja, potencijala i izazova.
-Posebnu pažnju zaslužuju vrste tune među kojima posebno ističemo plavorepu tunu.  
-Porijeklo tune, tehnike čistih rezova obzirom na različite kuhinje i svjetske kulture koje najbolje komade tune kupuju na aukcijama kao izuzetno popularnu i skupu namirnicu.
-Mjesto  koje tuna uživa u odnosu na ostalu ribu.
-Ogromna  mogućnost ostvarenja značajnih prodajnih rezultata i uspjeha ugostiteljskog objekta kod pravilnog odabira vrste i pozicija tune, kreiranja kompletnog jelovnika i menua na temu tune, atraktivne prezentacije i posluživanja te upotpunjavanja s ostalim namirnicama i sljubljivanja s vinima.
-Tuna u svjetskoj gastronomiji (svježa, konzervirana, sušena) - iako je naši ljudi najviše vole pojesti “sa gradela”, tuna kao kraljica svjetske riblje gastronomije, u drugim se krajevima svijeta sprema na puno različitih načina. 
-Poke poke tuna bowl s nama egzotičnim voćem, zatim tuna u soli i šećeru, bonito tuna shavings naći će svoju upotrebu i u drugim jelima.
Edukacija obuhvaća:
•         Prepoznavanje pozicija tune
•         Tehnike rezanje tune za različite vrste sirovih i toplih jela
•         Priprema i posluživanje jela od tune
•         Prezentacija jela od tune
 
Predavač: Željko Neven Bremec
 

DANI OTVORENIH VRATA SREDNJE ŠKOLE BOL

Svibanj u školama obično karakterizira velika napetost i neizvjesnog zbog skorog kraja školske godine, ali isto tako vlada i veliko uzbuđenje jer je pred osmašima veliki i važan izbor srednje škole i nastavak životnog puta.

Naša škola tako tradicionalno organizira važnu manifestaciju, Dani otvorenih vrata čiji je cilj promocija obrazovnih programa i rada Srednje škole Bol te strukovnih zanimanja i rada Regionalnog centra kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu Split.

I ove godine pozivu su se odazvali brojni učenici iz naših otočnih škola: Bola, Selaca, Pučišća, te Postira. Prijevoz za sve učenike- posjetitelje je bio organiziran, a učenici su došli u pratnji svojih nastavnika.

 

Nakon dočeka na školskom igralištu učenici su provedeni po prostorima Škole i učeničkog doma da bismo se na kraju sastali na druženju i prigodnom programu u školskom kabinetu.

Učenici naše škole kuhari, konobari, te učenici THK su pripremili razne tople i hladne male zalogaje, kanape sendviče, a za piće uz standardnu ponudu sokova i vode najviše pažnje je privukao  stol gdje su naši konobari maturanti prezentirali vještine spravljanja koktela  (bezalkoholnih naravno😊).

Jednaku pažnju je  privukao prostor s kognitivno-perceptivnim igrama te „hokus-pokus“ stol  naših gimnazijalaca.

Učenici iz daljih krajeva zemlje, ali i otočani, stipendisti i oni koji stanuju u domu su nam opisali kakav im je ovdje život uključujući i brojne projekte koje provodimo u suradnji s Ministarstvom kulture te Centrom izvrsnosti. Učenici su govorili o iskustvima na  Erasmus+ projektima u sklopu kojih su proputovali Europu te smo i sami ugošćavali učenike iz brojnih zemalja.

A da se brojni talenti kriju među našim učenicima dokazali su na kraju dva prijatelja na harmonici i gitari koji su atmosferu grijali lijepim dalmatinskim pjesmama.

Ove godine smo dobili i pojačanje u predstavljanju. Naime, naša škola je odabrana za partnera u projektu „Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva Split“. Nositelj projekta je Turističko ugostiteljska škola Split. Jedan od ciljeva projekta je jačanje izlaznih kompetencija učenika, te povećavanje konkurentnosti i zapošljivosti, a sve kroz promociju zanimanja i kreiranjem novih tržišno oblikovanih programa.

Tako su nam u goste stigle i škole partneri: Srednja strukovna škola“ Blaž Jurjev Trogiranin“ iz Trogira s 3.plasiranim flambiranjem s posljednjeg međunarodnog natjecanja „Biser mora“ i Srednja škola braće Radić“ iz Kaštel Štafilića sa zelenim i mirisnim košarama vlastitog uzgojenog bilja i cvijeća. TUŠ Split nas uvodi u novu eru učenja interaktivnim igricama iz područja kulturne baštine i naravno neizbježnom temom hrane; ovog puta u vezi s emocijama 😊.

Prezentiranje obrazovnih programa i rada naše škole smo završili obilaskom  hotela Bretanide gdje dio naših učenika vrijedno odrađuju svoju praktičnu nastavu. Cilj je učenicima objasniti vezu između obrazovanja u strukovnim školama i realnog sektora te im dati primjer dobre prakse u turizmu i ugostiteljstvu.

Organiziranim prijevozom gosti su vraćeni na svoja odredišta, a mi zadovoljni dobrim odazivom i pozitivnim povratnim informacijama.

Marijana Marić, prof.


Studijsko putovanje u Sloveniju

Slovenija-studijsko putovanje

Od ponedjeljka 21.-og do 25.-og ožujka 2022. godine nastavnica Ivana Radolfi je provela na studijskom putovanju u Sloveniji za potrebe projekta „Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva“.  

Nositelj projekta je Turističko ugostiteljska škola-Split, a partneri Splitsko-dalmatinska županija, Hrvatska gospodarska komora, Županijska komora Split, Srednja škola Bol, Srednja škola "Braća Radić" Kaštel Štafilić, Srednja strukovna škola "Blaž Jurjev Trogiranin", Hotel Split d.d., Grand Hotel Lav društvo s ograničenom odgovornošću za turizam i ugostiteljstvo, Šefovi kuhinja mediteranskih i europskih regija, Sveučilište u Splitu, H.L. Dvorac d.o.o. 

U ponedjeljak nakon dolaska u Celje polaznici su imali kratko vrijeme za osvježenje, odmor i šetnju. 

Utorak je bio rezerviran za predavanje i razgledavanje SŠGT (Srednje škole za ugostiteljstvo i turizam) Celje gdje je priređena priredba rezanja loze. Nakon toga slijedio je obilazak Celja i to u pratnji učenice koja je polaznike impresionirala svojom suverenošću i znanjem. Nakon toga partneri su obišli  Studentski dom Celje. Dan je završio razgledom Pokrajinskog muzeja Celje i postave „grad pod gradom“. 

U srijedu ujutro slijedilo je okupljanje i polazak za Maribor gdje su sudionici razgledali SŠGT Maribor. Isto tako jedan od učenika škole kao pravi turistički vodič proveo je polaznike po Mariboru. Potom je održano predavanje pri VSŠT (Višoj strukovnoj školi za ugostiteljstvo i turizam) Maribor. 

U četvrtak nakon odjave iz hotela se krenulo za Ljubljanu gdje je u SŠGT Ljubljana održano iznimno korisno predavanje dr. Slavice Černoše (voditeljice sektora za srednje i više obrazovanje) iz Ministarstva za obrazovanje, znanost i sport. Popodne je bilo predviđeno za razgled sajma Alpe Adria. Nakon smještaja u hotelu polaznici su razgledali restoran Kult 316, pivovaru i kafić čiji je vlasnik BIC (Biotehnički obrazovni centar Ljubljana). 

Posljednji dan je prije polaska kućama održano je predavanje i razgledavanje BIC centra koji osim navedenog ima i pekarnicu, školsku veterinarsku ambulantu, putničku agenciju te čajanu unutar Botaničkog vrta u blizini škole.  

Svi partneri su zaključili da je studijsko putovanje bilo iznimno dobro organizirano i od velike koristi. 


Radionice ŠKMER
  1. Radionica „Trendovi u ugostiteljstvu-Sushi, predavač Duje Brčić za nastavnike kuharstva i ugostiteljskog posluživanja

TRENDOVI U UGOSTITELJSTVU “SUSHI” Program edukacijskog treninga: - odabir opreme, organiziranje radne stanice i priprema - tehnike rolanja i rezanja sushija - načini serviranja sushi rola, sashimija i izrada dekoracija - posluživanje, pribor i postave za stolove - način i redoslijed konzumiranja sushija - odabir pića uz sushi - izrada normativa Prvi sačuvani zapisi o sushiju u Japanu su iz 8. stoljeća, a najčešća je definicija da se radi o jelu od riže začinjene octom koja se servira sa sirovom ili dimljenom ribom ili ukrašena plodovima mora ili povrćem. Danas je sushi postao trendom svjetskih razmjera, a uz senzacionalne okuse i nove kombinacije namirnica, donosi preciznost u pripremi, umijeće u posluživanju i atraktivnost u poslovanje.

25.11.2021. Prisustvovala Marijana Marić

29.11.2021. Prisustvovala Dragica Marčić

 

  1. TEHNIKE U UGOSTITELJSTVU “CARVING” - “hands on” edukacija i trening  za nastavnike kuharstva i ugostiteljskog posluživanja

“Simetrični oblici su izuzetno česti u prirodi, ali kad nastanu kao djelo ljudskih ruku, onda je to umijeće. A umijeće da se oslikaju najsavršeniji oblici na voću ili povrću, pretvore u dekoracije koje oplemenjuju svečane prilike, a uz to zadrže svoju osnovnu namjenu u prehrani, zove se carving” – objašnjava Bojan Dragić, virtuoz rezbarenja voća i povrća. Dolazak chefa Bojana Dragića u ŠKMER Kuharsku Akademiju je prilika da naučite tajne carvinga, drevne azijske umjetnosti rezbarenja voća i povrća koja je oduševljava goste najboljih objekata širom svijeta ili se njome oplemenjuje catering ponuda. “Trebate imati veliku ljubav, smirenu ruku, jaku volju. Carving je tajlandska vještina rezbarenja, nastala prije više od 700 godina. Ima i teorija da su tu vještinu osmislili kuhari na japanskim dvorovima, sve kako bi uljepšali jela, a, prema jednoj od priča, tvrdi se da je carving nastao u Kini još u 7. stoljeću. Kako bilo, danas je po carvingu najpoznatiji Tajland, gdje se ova tehnika izučava u školama i na fakultetima” – kazao je Dragić, inače šef kuhinje hotela Jelena u Banja Luci. Program edukacijskog treninga: - odabir i priprema voća i povrća - pribor za carving - organiziranje radne stanice i priprema - carving tehnike: duborez, izrada listova, latica i cvjetova

Predavač: Bojan Dragić

U prostorijama ŠKMER-a u Splitu, Jobova ulica 2

01.03.2022. Prisustvovala Marijana Marić

02.03.2022. Prisustvovala Dragica Marčić

 


NASTAVAK EDUKACIJE PARTNERA REGIONALNOG CENTRA KOMPETENCIJA SPLIT, SVEUČILIŠTA U SPLI

 

22.10.2021. godine Sveučilište u Splitu, Sveučilišni odjel za stručne studije, Kopilica 5, Split je organiziralo:

Stručno usavršavanje u području vođenja i upravljanja regionalnim centrom kompetentnosti.

Druga je to radionica nakon one održane početkom srpnja u Elementu 1: Uspostava i organizacija rada i razvoja RCK

Posebni ciljevi radionice su:

Razvijanje specifičnih vještina iz tri područja kompetencija:

1. Upravljačke kompetencije

2. Vještine vođenja

3. Poduzetničke kompetencije

Sudionici:

Obrazovni radnici Turističko ugostiteljske škole Split i drugih partnera kao i naše škole.

Voditeljice radionica:

Nastavno osoblje Sveučilišnog odjela za stručne studije Sveučilišta u Splitu:

Dr. sc. Domagoja Buljan Barbača, profesor visoke škole u trajnom zvanju se na kraju posebno pozabavila temom Upravljanje kvalitetom kao alatom za uspješno upravljanje-Primjena u obrazovanju.

Mr. sc. Anita Krolo Crvelin, viši predavač je održala vrlo korisno i zanimljivo predavanje na temu Razvijanje vještina vođenja – strateško upravljanje ljudskim potencijalima.

Stručnom usavršavanju je prisustvovala nastavnica Marijana Marić.


ODRŽANE EDUKACIJE U SKLOPU PROJEKTA RCK SPLIT ODRŽANE OD STRANE PARTNERA „GRAND HOTEL

ODRŽANE EDUKACIJE U SKLOPU PROJEKTA RCK SPLIT ODRŽANE OD STRANE PARTNERA „GRAND HOTEL LAV“

 

15.16. i 17.11. 2021.

U okviru elementa 3: Jačanje kompetencija odgojno- obrazovnih radnika i mentora zaposlenih kod poslodavaca, sadržanog u projektu izgradnje Regionalnog centra kompetentnosti Split održani su stručni skupovei/radionice od strane hotela Le Meridien Lav- partnera na projektu. Tako su u periodu od 15.11. – 17.11.  u Grand hotel Lav u Podstrani održana tri događanja iz područja „Hospitality i briga o gostu“  a koja su bila namijenjena nastavnicima iz područja turizma te mentorima iz hotela partnera – Radisson Blu resort i Spa Split te Martinis Marchi iz   Maslinice s otoka Šolte. Osnovni cilj predavanja je da se nastavnici upoznaju sa promjenama i trendovima u hotelijerskoj industriji što će im biti od velike pomoći pri radu sa učenicima te da se razmjene iskustva u radu između zaposlenika hotela partnera na projektu.

Predavanja/radionice su održali:

Josip Dujela – Front office menadžer, na temu „Organizacija Front office-a i uloga svakog pod odjela na primjeru Grand hotel Lav“

Silvana Dozenac – glavna domaćica, na temu „Hotelsko domaćinstvo, značaj i trendovi” (ljudski potencijali, kako pružiti najbolju uslugu, zaštita na radu, Covid-19 u domaćinstvu)

Augustin Češljić – F&B menadžer, na temu „ Hospitality- organizacija rada i važnost, F&B inovacije”

Gabrijel Videc – Spa menadžer, na temu „Implementacija wellness trendova u hotelsko poslovanje“.

15.11.2021. radionici je prisustvovala profesorica Ivana Radolfi.

 

ODRŽANE EDUKACIJE U SKLOPU PROJEKTA RCK SPLIT ODRŽANE OD STRANE HOTELA „RADISSON SPLIT“

 

U periodu od 24.11.2021-01.12.2021. u hotelu Radisson Split  su održane edukacije za nastavnike ekonomske skupine predmeta, marketinga i recepcijskog poslovanja, a u okviru elementa 3: Jačanje kompetencija odgojno- obrazovnih radnika i mentora zaposlenih kod poslodavaca, sadržanog u projektu izgradnje Regionalnog centra kompetentnosti Split.

Teme radionica/edukacija su bile aktualne i zanimljive, a obuhvatile su sve aspekte poslovanja, od  organizacija rada Odjela smještaja /recepcije unutar grupacije Radisson, do krizne komunikacije u pandemijskom poslovanju  o čemu je govorila Nena Bubić – voditeljica smjene recepcije hotela Radisson Split

Mladen Mijatović – Direktor prihoda hotela Radisson Split zanimljivo je govorio o upravljanju rezervacijama i prihodima u Radisson Blu Resort & Spa Split, te koji su procesi i standardi kao i o  rezervacijskoj i organizacijskoj terminologiji.

Organizacija rada Odjela prodaje i marketinga Radisson Blu Resort & Spa Split - Uvod u rad Odjela prodaje i marketinga - Pozicioniranje Radisson Blu Resort & Spa Split na tržištu je bila tema Kristine Rogaljske – Pomoćnice direktora prodaje i marketinga.

29.11.2021. radionici je prisustvovao profesor Kristijan Bačić

 

 

ODRŽANE EDUKACIJE U SKLOPU PROJEKTA RCK SPLIT ODRŽANE OD STRANE HOTELA „RADISSON SPLIT“

U okviru elementa 3: Jačanje kompetencija odgojno- obrazovnih radnika i mentora zaposlenih kod poslodavaca, sadržanog u projektu izgradnje Regionalnog centra kompetentnosti Split održana je još jedna radionica.

 15.2. 2022. u hotelu Radisson Split sa početkom u 9.00 sati organiziran je  stručni skup na kojem je Mladen Mijatović, direktor odjela prodaje hotela održaoo predavanje na temu prodaje, stanja i predviđanja rezervacija u hotelu u sklopu hotelskog lanca.

Cjelodnevno predavanje je završeno zadnjom, ali ne manje važnom temom  "Nastava jučer, danas, sutra" zatim je kao i uvijek odrađena evaluacija predavanja .

Radionici je prisustvovala profesorica Ivana Radolfi


Usavršavanje nastavnika i mentora iz područja baštinskog turizma

U sklopu projekta „Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva Split” a u okviru usavršavanja nastavnika i mentora 11.10.2021. u Maslinici na otoku Šolti je održana je druga od devet planiranih predavanja/radionica iz područja baštinskog turizma. Radionica je održana u organizaciji partnera projekta H.L. Dvorac d.o.o u čijem vlasništvu se nalazi „Martinis Marchi heritage hotel“ koji predstavlja jedan od najautentičnijih predstavnika ponude baštinskog turizma.

Kulturni turizam, uključujući i onaj čiji je fokus baština, danas predstavlja značajan sektor u okviru turizma općenito. Osoblje hotela Martinis Marchi pripremilo je dva tradicionalna jela na moderan način, te su na radionici predstaviti strukovnim nastavnicima svoje specijalitete.
Jedan od ciljeva djelovanja RCK je i proučiti i razumjeti kako se ove promjene odnose na baštinski turizam u post-modernom svijetu te što uopće obuhvaća fenomen kulturnog turizma u stalno promjenjivim okolnostima svijeta i turizma danas i na toj osnovi nastojati ponuditi smjernice daljnjeg djelovanja i razvoja.

Predavanju/radionici je prisustvovalo ukupno 12 nastavnika iz Srednje škole Bol, Turističko-ugostiteljske škole Split, Srednje škole „Braća Radić“ Kaštela te Srednje strukovne škole “Blaž Jurjev Trogiranin” iz Trogira.

Iz naše škole sudjelovale su profesorice Petra Kokeza i Marijana Marić.

18.06. 2021. Heritage hotel Martinis -Marchi  je organizirao jednodnevnu radionicu/stručni skup na temu baštinskog turizma.

Nakon predavanja o povijesti hotela i ulozi istog u očuvanju baštine i tradicije otoka i samog mjesta održan je panel s pitanjima i odgovorima.

Skupu prisustvovale Marijana Marić i Petra Kokeza

 


Kult sireva- edukacija o europskim sirevima s pričom

Kult sireva – edukacija o europskim sirevima s pričom… Iza nas je još jedna četverodnevna edukacija za nastavnike u organizaciji partnera na projektu ŠKMER-a u sklopu projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva Split“ (UP.03.3.1.05.0002). Radilo se o edukaciji na temu ukupno 11 vrsta sireva: posluživanju, rezanju, proizvodnji, povijesti, optimizaciji ponude u objektu i mnogočemu drugome što ovaj proizvod čini neizostavnim u suvremenoj svjetskoj gastronomiji i ugostiteljstvu. Edukaciju je vodio Gorazd Čuk iz Selecta Adria, jedan od najboljih poznavatelja sireva u ovom dijelu Europe. Doznalo se štošta o Robiola di Roccaverano iz Peimontea, sardinijskom Gran Nuragheu, kozjem sicilijanskom siru Talé di capra Girgentan, ciparskom miješanom siru Halloumi, francuskim Camembert du Normadie, St.Maure le Draggoniere i Le petit Fiancé des Pyrénées Fermier. Bili su tu i švicarski l’Etivaz, nizozemski Reypenaer, termizirani sir Mahón Menorca s Balearskih otoka te Cashel Blu, irski s plavim plijesnima ….Redom vrhunski proizvodi malih i biranih proizvođača koji čine vrh europske ponude sireva, a edukacija o njima dio su aktivnosti RCK Split i ŠKMER-a kojima se unaprijeđuje obrazovanje u ugostiteljstvu i turizmu prema potrebama tržišta što je cilj ovog velikog projekta podržanog od EU.

Na edukaciji je sudjelovala i naša nastavnica kuharstva.


Prva Fokus skupina u organizaciji partnera na projektu – UNIST

26.06.2021.

U okviru aktivnosti usmjerenih na uspostavu Turističko-ugostiteljske škole kao regionalnog centra kompetentnosti , u organizaciji Sveučilišta u Splitu 25.06.2021. u vijećnici Senata Sveučilišta koja se nalazi u zgradi Sveučilišne knjižnice, održana je Fokus skupina sa naglaskom na razmjenu znanja i vještina projektnih partnera i drugih regionalnih RCK-ova. Svoja iskustva, ideje i razmatranja su podijelili:

  • dr.sc. Željko Radić, prorektor za poslovanje i razvoj ljudskih potencijala,
  • Ivo Bilić, ravnatelj Turističko-ugostiteljske škole koji je predstavio projekt uspostave RCK,
  • sc. Frane Strikić, predstavnik UNIST-a, voditelj projekta CEKOM 3LJ – koji je govorio o iskustvu prijave projekta, od ideje do realizacije,
  • Mate Paštar – djelatnik JU RERA S.D. za koordinaciju i razvoj SDŽ, asistent voditelja projekta PUC 3LJ, koji je govorio o iskustvu provedbe i aktivnosti u okviru projekta CEKOM 3LJ,
  • Zoran Živković, predstavnik RCK Šibenik, je predstavio iskustva provedbe navedenog projekta,
  • Branka Kralj i Draženka Jurec, predstavnik RCK Zabok su govorili o tekućim iskustvima pri provedbi projekta,
  • Filip Benjak, predstavnik Blue Sun hotela koji je govorio o iskustvima hotelskog poslodavca, suradnji sa srednjim školama te iskustvima suradnje obrazovnog i privatnog sektora.

U fokus skupini sudjelovala je i naša ravnateljica Sani Bodlović.


Konferencija “Kompetencije za turizam”

Konferenciji “Kompetencije za turizam” su prisustvovali župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, pročelnik Tomislav Đonlić, gradonačelnik Ivica Puljak, pročelnica Ela Žižić, direktor Županijske gospodarske komore Joze Tomaš, direktor TZ Županije Joško Stella, direktorica TZ Grada Splita Alijana Vukšić, prorektorica UNIST Đurđica Miletić i predstavnici partnera u projektu.

Na konferenciji “Kompetencije za turizam” predstavljene su dosadašnje i buduće aktivnosti uspostave Regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva. Ravnatelj Ivo Bilić je predstavio projekt “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva Split” koji kreće s realizacijom tj. izgradnjom potrebne infrastrukture i predviđenih objekata. Ravnatelj je istaknuo da je podizanje učeničkih kompetencija obrazovanja najvažniji cilj jer će nam to u konačnici dati bolji turistički proizvod i veći profit.

Voditeljica promocije strukovnih zanimanja i rada RCK Andrea Bilandžić i voditeljica osiguranja kvalitete Maje Pivčević su predstavile realizirane projektne aktivnosti,  direktorica TZ Split Alijana Vukšić se osvrnula na važnost suradnje s gradom Splitom kao jednom od vodećih turističkih destinacija, a Igor Leben iz hotela Le Meridien Lav govorio je o važnosti projekta Regionalnog centra kompetentnosti za Splitsko-dalmatinsku županiju.

Splitsko-dalmatinska županija značajno participira u ovom projektu sa gotovo 60 milijuna kuna vlastitih sredstava i prisutni smo u projektu od samog početka. Ono što nas očekuje u naredne dvije godine su značajnije aktivnosti u smislu izgradnje objekta, a osim dogradnje škole niknut će i manji hotel koji će učenicima služiti za praktičnu nastavu. Nama je najvažnije da razina obrazovanja u sektoru turizma bude na najvišoj razini – istaknuo je Tomislav Đonlić, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport.

Gradonačelnik Ivica Puljak istaknuo je važnost razvoja ovakvog centra. Grad Split mora postići da turizam bude održiviji, da bude kroz cijelu godinu i da bude motor ostatku ekonomije.

Konferenciji je nazočila i predstavnica naše Škole, Marijana Marić.


Prva radionica o upravljačkim kompetencijama za vođenje projekta RCK

U sklopu projekta „Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva Split 1. srpnja 2021. godine partner projekta, Sveučilište u Splitu održao je radionicu o uspostavi organizacije rada i razvoja Regionalnog centra kompetentnosti. Cilj radionice bilo je stručno usavršavanje u području vođenja i upravljanja regionalnim centrom kompetentnosti. Na radionici su sudjelovali obrazovni radnici Turističko ugostiteljske škole Split, kao i škole partneri projekta. Kroz održanu radionicu, kao i nekoliko nadolazećih bit će stavljen naglasak na razvijanje specifičnih vještina iz tri područja kompetencija: upravljačkih kompetencija, vještina vođenja te poduzetničkih kompetencija. Radionicu je vodilo nastavno osoblje Sveučilišnog odjela za stručne studije Sveučilišta u Splitu: Slađana Brajević, viši predavač, mr. sc. Ivona Jukić, viši predavač, mr. sc. Anita Krolo Crvelin, viši predavač i Antonija Roje, predavač.

Radionici su nazočile i predstavnice naše Škole, Marijana Marić i Nikolina Brizić.


Usavršavanje nastavnika i mentora iz područja baštinskog turizma

U sklopu projekta „Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva Split”  a u okviru usavršavanja nastavnika i mentora 28.06.2021. u Maslinici na otoku Šolti je održano prvo od devet planiranih predavanja/radionica iz područja baštinskog turizma. Radionica je održana u organizaciji partnera projekta H.L. Dvorac d.o.o u čijem vlasništvu se nalazi „Martinis Marchi heritage hotel“  koji predstavlja jedan od najautentičnijih predstavnika ponude baštinskog turizma.

Kulturni turizam, uključujući i onaj čiji je fokus baština, danas predstavlja značajan sektor u okviru turizma općenito. U svijetu posljednjih desetljeća dogodile su se mnoge promjene na kulturnom, političkom i ekonomskom planu. Jedan od ciljeva djelovanja RCK je i  proučiti i razumjeti  kako se ove promjene odnose na baštinski turizam u post-modernom svijetu te što uopće obuhvaća fenomen kulturnog turizma u stalno promjenjivim okolnostima svijeta i turizma danas i na toj osnovi nastojati ponuditi smjernice daljnjeg djelovanja i razvoja.

Predavanju/radionici je prisustvovalo 12 nastavnika iz Srednje škole Bol, Turističko-ugostiteljske škole Split, Srednje škole „Braća Radić“ Kaštela, Srednje strukovne škole “Blaž Jurjev Trogiranin” iz Trogira.

Iz naše škole sudjelovale su kolegice Marijana Marić i Petra Kokeza


ERASMUS+

eTwinning

Projekt Divlji pijat

RCK

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Agencija za mobilnost

MZO

 

AZOO

ASOO

Centar izvrsnosti SDŽ

e-Lektire

CMS za škole logo
Srednja škola Bol, Bol / Bračka cesta 3, HR-21420 Bol / ss-bol.skole.hr / ured@ss-bol.skole.hr
preskoči na navigaciju