Noć muzeja 2018. Muzej i sport – citius, altius, fortius... Nerežišća / Škrip 26. siječnja 2018.

Autor: Ada Seferagić, 27. 1. 2018.

I ove godine je Srednja škola Bol sudjelovala na Noći muzeja koja se održala u Nerežišćima. Ovogodišnja manifestacija je bila posvećena tradicionalnim igrama i sportovima otoka Brača. Učenici i profesori SŠ Bol su se odlučili pozabaviti  tradicionalnim dječjim igrama koje su se igrale na Braču.  Razgovarali su sa starijima o tome kojih se igara sjećaju iz djetinjstva i naučili pravila tri igre prohujalog vremena kad nije bilo mobitela i napravili brošurice s pravilima ovih igara. Radi se o igrama PIKE PAKE (PILJKI), OTIMANJE POJA I TUJA. Igre su predstavili u punoj dvorani na radost brojne djece koja je zainteresirano pratila prezentaciju te su se mnogi od njih željeli uključiti u igre.

IGRE  PROHUJALOG  VREMENA

ILI  KAKO  POBJEDITI  MOBITEL

S ovom nas je igrom upoznao barba Lovro Karmelić. Rekao nam je da ju je često igrao u djetinjstvu sa svojim prijateljima. Oni su je zvali PILJKI, a njegova nona PIKE PAKE.

Evo kako se igrala:

• jedan bi igrač bacio/prosuo  6 kamenčića po stolu, uzimao jedan i bacao u zrak
  • dok je kamenčić bio u zraku igrač bi skupljao ove sa stola i hvatao ovaj bačeni
  • to je ponavljao dok ne bi pokupio svih 5 kamenčića
  • ako bi mu bačeni kamenčić pao na stol dok je skupljao ove sa stola, igra je za njega bila završena
  • suigrač bi pokupio sve kamenčiće, ponovo ih bacao po stolu i započinjao novu igru
  • pobjednik bi bio onaj koji bi u manje pokušaja pokupio sve kamenčiće sa stola.
    Broj igrača je bio neograničen

Naša tajnica teta Amalija Ivelić otkrila nam je da je igru pod nazivom OTIMANJE POJA rado igrala sa svojim prijateljicama.

Za ovu igru potreban je samo štap od 30 do 40 cm.

Pravila igre:

• na zemljanom putu  štapom bi nacrtali što veći krug,  podijelili bi ga na onoliko dijelova koliko ima igrača i u svaki dio bi napisali ime onoga čija je to „zemlja“/poje
  • onaj koji će prvi igrati birao bi  se izvlačenjem grančica ili nekom brojalicom
  • u središtu velikog kruga bi se nacrtao manji  krug i prvi igrač bi započinjao  igru tako da stane u njega, zavrti se oko sebe i ubaci štap u nečije poje (ostali igrači su u svojim pojima)
  • ostali igrači stoje svaki na svojoj zemlji iu momentu kad štap padne u nečije poje  vlasnik  ga   treba što brže uzeti i reći „stop“
  • ostali igrači za to vrijemetrče što dalje od kruga i  kad čuju uzvik „stop“ moraju stati tamo gdje su se zatekli
  • igrač u čije poje je pao štap gađa igrača po izboru i ako ga pogodi oduzima mu dio njegovog, poja; ako promaši, igrač kojeg je gađao, oduzima dio njegovog poja
  • prilikom bacanja štapa i oduzimanja poja  igrač smije stajati isključivo na svojem poju
  • vlasnik poja gdje je pao štap u sljedećem krugu ponavlja ono što je radio prvi igrač
  • pobjeđuje onaj igrač koji je oduzeo svo poje drugima ili onaj koji ima najviše osvojenog prostora ako se igra mora ranije završiti.

I profesorica Ada Seferagić sjetila se jedne igre iz svog djetinjstva. Igra se zvala TUJA.

Za igru treba jedna daska i bajame /mendule.

Pravila:

• ovisno o tome koliko vremena možemo provesti u igri odredimo koliko će mendula  dobiti svaki igrač (20, 50 ili više)
  • dasku postavimo ukoso uza zid, a na određenu udaljenost ispred daske stavimo hrpicu mendula  u obliku stožca
  • svaki igrač redom  tuja(„bacati što valjajući“)mendule niz dasku i nastoji pogoditi hrpicu ili bar dotujat mendule što bliže njoj
  • u momentu kad jedan igrač svojom mendulom  pogodi hrpicu kupi sve mendule koje su na hrpi
  • ako u jednom krugu igre nitko ne pogodi hrpicu, pobjednik je onaj koji dotuja mendulu  najbliže hrpici
  • o tome koliko mendula će se tujat u jednom krugu dogovara se prije početka igre.