preskoči na sadržaj

Srednja škola Bol, Bol

Portal Gric Gric

PORTAL GRIC GRIC O NAŠOJ ŠKOLI

Portal za gastronomiju Gric Gric još od 2010. objavljuje vijesti iz toga područja zahvaljujući gospođi Tonki Hohnjec i njenom suprugu.
Gospođa Tonka čula je za našu školu i aktivnosti koje provodimo pa nas je posjetila u ožujku za vrijeme održavanja 18. izdanja Bisera mora koje je popratila.

U nastavku je poveznica na objavljen članak: https://gric-gric.com/upoznajte-projekt-divlji-pijat-koji-provode-srednja-skola-bol-i-udruga-imena-hrana-kao-poveznica-kulture-i-bastine-otoka-braca/
Članak je objavljen i na njihovim društvenim mrežama. Pogledajte!


Priznanje "Održivi otok"

PRIZNANJE „ODRŽIVI OTOK“ ZA DIVLJI PIJAT

U organizaciji Općine Bol i Turističke zajednica općine Bol, povodom obilježavanja 100.
obljetnice organiziranog turizma, u našem mjestu se održala Green Energy
Islands #BOL100 – Konferencija o održivom razvoju otoka i digitalnoj transformaciji u
turizmu.

Program se sastojao od niza tema i panel diskusija vezanih za razvoja pametnih i održivih otoka, zelene energetske i digitalne tranzicije, bolje povezivanje otoka što je temelj razvoja, upravljanje lukama i pomorskim dobrom. Govorilo se o europskim fondovima i potporama i drugim zanimljivim temama te se ukazalo  na pozitivne primjere iz prakse. Učenici 2. b razreda s nastavnikom Kristijanom Bačićem također su učestvovali na ovom događanju.
Najuspješnijim projektima koji doprinose održivom razvoju otoka dodijeljena su priznanja Održivi otok. Među njima je i Divlji pijat. Srednja škola Bol kao nositelj projekta i Udruga Imena kao partner projekta dobili su priznanje za promociju autohtone kuhinje kao i za
istoimenu knjigu proizišlu iz projekta koja je već nagrađivana. Priznanje je primila voditeljica projekta, Ada Seferagić.


Novi ciklus projekta Divlji Pijat

20. travnja je započeo novi ciklus projekta Divlji pijat koji se provodi u suradnji s Udrugom Imena uz potporu Ministarstva kulture i medija.

Učenici su s Berislavom Picek, voditeljicom foto radionice, ponovili dio povijesti fotografije i došli do današnjeg vremena. Pažljivo su slušali izlaganje o fotografiji i društvenim mrežama (poruka, načini i stil), načinu zarađivanja kroz fotografiju, o fotografiji kao osobnom vizualnom identitetu, naučili su što ostaje na internetu i prošli kroz mnoge zanimljive teme.
Raspravljali su o tome čime se kroz život žele baviti i na koji način to prezentirati… Na
terenskoj radionici prošetali su prirodom sakupljajući mišancu usput učeći o njoj sve što je potrebno znati. Učenici su fotografirali ubrano bilje radeći u grupama da bi se kasnije spustili u mjesto radeći selfije koji povezuju Bol i divlje bilje (...prezentacijski dio za društvene mreže). Za to vrijeme ostali učenici su očistili i sortirali ubrano bilje i započeli s gastro radionicom na kojoj su dovršili svoje zadatke s foto radionice. S profesoricama Marijanom Marić i Adom Seferagić napravili su vrlo ukusan kiš. Kako je sve skupa izgledalo pogledajte na priloženim fotografijama koje su napravili učenici. 


Divlji pijat i Udruga sv. Martin u zajedničkoj akciji

DIVLJI PIJAT I UDRUGA SVETI MARTIN U ZAJEDNIČKOJ AKCIJI

U četvrtak, 09. travnja, Udruga Sveti Martin iz Sumartina organizirala je prvenstvo u branju šparoga. Pripremljene su vrijedne nagrade za najuspješnije berače u vidu košare autohtonih bračkih proizvoda. Nakon natjecanja i proglašenja pobjednika na Novom mostu slijedila je zakuska uz dobro društvo i glazbu i naravno, pripremanje rižota od ubranih šparoga. Inače, Udruga Sveti Martin okuplja uglavnom mlade ljude koji su osnovali udrugu s ciljem općeg dobra i poboljšanja kvalitete života u Sumartinu. Pošto je većina tih mladih ljudi pohađala ili još uvijek pohađa Srednju školu Bol, obratili su nam se s molbom da ih podržimo u njihovim nastojanjima.
Voditeljica projekta Divlji pijat koji se provodi u suradnji s Udrugom Imena, Ada Seferagić, rado se odazvala njihovom pozivu te im se pridružila kako bi podržala ovu hvale vrijednu inicijativu i pomogla im u realizaciji iste.

Članovi udruge su bili malo razočarani lošim odazivom njihovoj akciji (najvjerojatnije zbog jake bure), ali to ih nije omelo da se provede ono što je bilo planirano.
Dobro smo se zabavili pripremajući rižot od šparoga i tikvica koji je bio vrlo ukusan što su nam potvrdili svi koji su ga probali. Hvala i mamama koje su se pobrinule za desert i pripremile ukusne kiflice s orasima i tradicionalne viške utopljenike.
Sigurna sam da ovo neće biti naša jedina zajednička akcija i da ćemo uskoro ponovo nešto zajedno „zakuhati“.


Nematerijalna baština

Na poziv Ministarstva kulture i medija izrađen je izvještaj o provedenim aktivnostima na zaštiti i očuvanju nematerijalne kulturne baštine Mediteranske prehrane u 2022.
Slijedom upisa Mediteranske prehrane na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva 2013. uključene zemlje članice i njihove amblematske zajednice u Hrvatskoj (o. Brač i Hvar), Cipru (Agros), Grčkoj (Koroni), ltaliji (Cilento), Maroko (Chefchaouen), Portugalu (Tavira) i Španjolskoj (Soria), obvezale su se na provedbu koordiniranih i zajedničkih aktivnosti na očuvanju i promociji Mediteranske prehrane. Izvještaj je prezentiran na online koordinacijskom sastanku 7 zemalja te se isti nalazi u prilogu.


NOĆ MUZEJA 2023.

Ove godine se slavi 100-godišnjica organiziranog turizma u Bolu te se tim povodom ovogodišnja Noć muzeja organizirala u Bolu 27. siječnja. Srednja škola Bol je i ove godine sudjelovala u toj proslavi malom knjižicom u kojoj su učenici razgovarajući sa svojim nonama otkrili kojim su jelima nekada dočekivali svoje goste. Knjižicu su pripremile prof. Ljubica Kusanović i Ada Seferagić , a recepti su pisani onako kako su none govorile.

 

 

Ovogodišnja Noć muzeja također je bila prilika za promicanje mediteranske prehrane kao dijela projekta Srednje škole Bol i Udruge Imena - Divlji pijat koji kroz brojne aktivnosti popularizira autohtono samoniklo bilje. Tako smo i za Noć muzeja pripremili neka takva jela (i neizostavni koktel trtajun) objavljena u nagrađenoj knjizi Divlji pijat kao i neka tradicionalna jela i kolače nastala u radionicama UZ Reful Srednje škole Bol.
Jela su pripremili, servirali i poslužili naši vrijedni učenici pod budnim okom svojih nastavnika Olge Vladilo, Vesne Kovačević, Marijane Marić, Dragice Marčić i Ade Seferagić.
Hvala TZO Bol i CZK Brač na pozivu za sudjelovanje kao i svima koji su učestvovali.
Kako je to izgledalo pogledajte na priloženim fotografijama.


„POZOVI NONU NA RUČAK“ STORYTELLING ili „živi“ baštinski element

U okviru radionice „Pozovi nonu na ručak“ nona našeg učenika Petra Katića koja je vrsna kuharica nam je ispričala priču o bolskim cvitima, tradicionalnom svadbenom kolačiću koji najbolje ide uz čašu domaćeg prošeka. Dobili smo i izvorni recept.

Nonu Mariju (Srčanu) smo posjetili u njenom dvoru u Povljima i zatekli je kako čisti mravinac (origano) koji je nabrala.

Ona nam je ispričala priču o bruštulanima bajamami (miendulima, kako bi se reklo u Bolu). Bruštulane bajame se tradicionalno koriste u većini Europskih zemalja na vjenčanjima jer bajama simbolizira plodnost, ljubav, dobro zdravlje i sreću. Recept koji smo dobili nasljeđen je od stare
none Urice (Uršule). U istoj kali kraj tete Marije živi teta Erika koju smo zamolili da nam ispriča priču o bračkim medenjacima. Interesantno je da se brački medenjaci razlikuju od svih ostalih po tome što u njih ide maslinovo ulje, naravno bračko. Dobili smo i tradicionalni obiteljski recept koji joj je ostavila
stara nona Kate, ali njenu fotografiju nismo uspjeli dobiti jer se ne voli „slikavat“. Nažalost, kad je bila zakazana gastro radionica, nona Katić je završila u bolnici, a teta Marija je morala u Zagreb jer je slomila ruku. Pošto smo dobili recepte i detaljne upute, gastro radionicu smo obavili bez njih. Učenici su bili ugodno iznenađeni kako su od tako jednostavnih sastojaka ispali tako ukusni kolači velike baštinske vrijednosti. Osim bajami bruštulali smo još orahe i
lješnjake.

Za medenjake nismo koristili gotove kesice začina iz dućana nego smo ih sami pripremili i pri tom koristili starinski mažinin što je posebno veselilo učenike, pogotovo kada su naučili da te iste začine mogu koristiti za zimske koktele. Razgovore s nonama smo obavili kroz rujan, a gastro radionicu u listopadu.


Festival Taste the Mediterranean

Festival Taste the Mediterranean jedinstveni je događaj u cilju promicanja mediteranske prehrane, naročito hrane, kulture, tradicije, proizvoda i načina života. 10. izdanje tog međunarodnog festivala održalo se u Splitu od 04. do 09. listopada. Na poziv gospođe Ingrid Badurine Danielsson, direktorice festivala u četvrtak, 06. listopada u prostoru Prokulture – opservatorija kulturnih politika Split predstavljena je Srednja škola Bol te knjiga Divlji pijat i istoimeni projekt o korištenju samoniklog bilja u kulinarstvu, uz sudjelovanje Vesne Miletić, chefice zagrebačkog restorana Tač. Marijana Marić je predstavila našu školu, voditeljica projekta, Ada Seferagić, prisutnima je održala predavanje o projektu, a učenici su pripremali koktel s motarom trtajun iz knjige Divlji pijat.

Masterclass
Chefovi Ippei Uemura, vlasnik restorana Tabi u Marseilleu i Issam Rhachi, izvršni chef Park Hyatt hotela u Marakešu zauzvrat su 08. listopada održali masterclass za učenike SŠ Bol te su pripremili dva jela mediteranske prehrane na malo drugačiji način.


DAN TZO BOL OBILJEŽEN HUMANITARNOM ZABAVOM

TZO Bol je zamolio voditeljicu Divljeg pijata da se na Dan turističke zajednice, u subotu 08. listopada, pridruži velikoj zajedničkoj gastro fešti za Udrugu „Brački pupoljci“. Od prodaje tombole te prodaje jela, pića i kolača prikupljeno je 17 410,00 kn i uplaćeno bračkoj udruzi koja brine o djeci s posebnim potrebama. Vrlo smo zadovoljni što je naša druga planirana gastro fešta odrađena na ovakav način i što smo sudjelovali u ovoj hvale vrijednoj akciji. Hvala svima koji su pridonijeli.


Meeteating Mediterranean

Od 19. do 21. lipnja i ove godine se u Bolu održao 13. Festival kulture Imena u okviru kojeg je održan međunarodni kulturno-gastronomski susret Meeteating Mediterranean što je bila prilika da se obilježi 10 godina od uvrštenja Mediteranske prehrane na UNESCO-vu Reprezentativnu listu svjetske nematerijalne baštine. Gost susreta bio je Portugal, odnosno grad Tavira koji je njihov predstavnik na UNESCO-voj listi nematerijalne baštine.


19. lipnja

Prvog dana susreta u vinariji Stina organizirano je druženje za goste i domaće na kojem su se mogli kušati mali zalogaji koje su pripremili chefovi David Skoko i Luis Brito, ali i dva jela koja su pripremili učenici SŠ Bol (kruščići s motarom i štapići s mišancom) s voditeljicom projekta Divlji pijat. Gosti događanja bili su Veleposlanica Portugala u Hrvatskoj Nj. E. Paula Leal da Silva, zamjenik načelnice grada Tavire g. Eurico Palma, direktorica Odjela za turizam, kulturu, baštinu i muzeje grada Tavire gđa Cristina Pereira Neto te jedan od inicijatora uvrštenja Mediteranske prehrane na UNESCO-vu listu g. Jorge Queiroz. Za srdačnu dobrodošlicu uvaženim gostima pobrinula se predsjednica udruge Imena i producentica Festivala Maja Duka s partnerima
(Općina Bol, CZK Bol i SŠ Bol).

20. lipnja
Trudna teća je mnogima najdraži dio festivala pa nas je jako raduje što svake godine sudjelujemo (izuzev jednogodišnje pauze zbog pandemije) i tako imamo priliku za promicati mediteransku prehranu kao dio našeg projekta. Sljedećeg dana, za taj jutarnji dio programa u našoj gastro radionici pripremili smo domaću manistru s pestom od mišance i bakalar sa slanutkom. U radionici SPARA smo također pripremili istoimeni kolač s mirisima i okusima Dalmacije. Ono što smo pripremili jako se svidjelo posjetiteljima – hrana je nestala u rekordnom roku.

 

21. lipnja
Trećeg dana festivala se na Studencu u večernjim satima održao Cooking show pod nazivom Dvije zemlje jedan stol. Na kulinarskom susretu Hrvatske i Portugala naš poznati chef David Skoko i chef Luis Brito koji je na čelu restorana s Michelinovom zvjezdicom A Ver Tavira su mještanima i turistima pripremali mediteranska jela. Na taj način su predstavljali kuhinje Hrvatske i Portugala te ih približili mještanima i gostima Bola. Spomenuto događanje učenici SŠ Bol iskoristili su da na svom info pultu s karijolom brojne posjetitelje upoznaju s projektom Divlji pijat.


Novosti-mediteranska prehrana

U hranu, prehranu nekog naroda utkano je puno toga i iz nje se može puno iščitati. Mediteranska prehrana je više od liste sastojaka ili popisa jela. Ona je zbir znanja, vještina i tradicija koja predstavlja kulturu života  na Sredozemlju. Hrvatska zajedno s Ciprom, Španjolskom, Portugalom, Grčkom, Italijom i Marokom dijeli mediteransku prehranu  kao baštinu, koja je 2013. uvrštena u UNESCO-ov popis nematerijalne baštine čovječanstva. Treba napomenuti da je SŠ Bol sudionik u projektu Mediterranean Diet Croatia – Focal point te često promovira mediteransku prehranu  kao dio projekta Divlji pijat.

Na stranici https://mediterraneandietunesco.org/ koja je rezultat zajedničkog rada i napora mreže zemalja upisnica ovog nematerijalnog kulturnog dobra na listu UNESCO-a možete pratiti sve o
dobrim praksama, aktivnostima promocije, zaštite, edukacije, recepte, događanja i vijesti iz spomenutih sedam zemalja.
Za više informacija možete posjetiti stranicu i pretplatiti se na newsletter.
Na poveznici https://mediterraneandietunesco.org/communities/croatia/croatia-initiatives/ možete pročitati članak o aktivnostima projekta Divlji pijat i udruge Imena koja je partner SŠ Bol na projektu.


Mediteranska prehrana i Divlji pijat

U hranu, prehranu nekog naroda utkano je puno toga i iz nje se može puno iščitati. Mediteranska prehrana je više od liste sastojaka ili popisa jela. Ona je zbir znanja, vještina i tradicija koja predstavlja kulturu života  na Sredozemlju. Hrvatska zajedno s Ciprom, Španjolskom, Portugalom, Grčkom, Italijom i Marokom dijeli mediteransku prehranu  kao baštinu, koja je 2013. uvrštena u UNESCO-ov popis nematerijalne baštine čovječanstva. Treba napomenuti da je SŠ Bol sudionik u projektu Mediterranean Diet Croatia – Focal point te često promovira mediteransku prehranu  kao dio projekta Divlji pijat.

Za više informacija možete posjetiti stranicu i pretplatiti se na newsletter.

Na poveznici https://mediterraneandietunesco.org/communities/croatia/croatia-initiatives/ možete pročitati članak o aktivnostima projekta Divlji pijat i udruge Imena koja je partner SŠ Bol na projektu.


Divlji pijat na Hrvatskom radiju

Na Hrvatskom radiju (1. program) emitira se emisija Poveznice autorice Irene Plejić Premec. Emisija se bavi širokim spektrom tema u kojima se spajaju spoznaje društveno-humanističkih i prirodnih znanosti te umjetnost i kultura i istražuje kako znanstvene spoznaje, umjetnost i mediji, razvoj tehnike, ekološke promjene i ekonomski uvjeti oblikuju svijet i našu svakodnevnicu

11. siječnja u 13:10 tema je bila mediteranska prehrana, a autorica emisije Mira Crnčić propitivala se koliko je ona zastupljena u našoj turističkoj ponudi i na koji način. Gosti emisije bili su učenici Srednje škole Bol koji su sudjelovali u projektu Divlji pijat, gospođa Maja Duka i Ada Seferagić te su ispričali kako su kroz afirmaciju lokalne kuhinje i tradicijskih namirnica povezali  kulturu, obrazovanje i hranu.

Na poveznici HRT: Divlji pijat pročitajte što govore o nama, a na  poveznici 

Poveznice - Hrvatski radio (hrt.hr) možete poslušati emisiju Mediteranska prehrana 2. dio.

 


Drugo izdanje naše knjige

Uz financijsku potporu Ministarstva kulture RH tiskano je drugo izdanje knjige Divlji pijat.
Knjiga je 2020. godine bila u finalu za nagradu Gourmand World Cookbook Awards u kategorijama Mediteran i Istočna Europa. Nakon toga knjiga je dobila pravo na certifikat Best in the World jer je osvojila treće mjesto u svijetu u kategoriji Istočna Europa. Drugo izdanje knjige razlikuje se u tome što je logo Best in the World tiskan na omotu knjige. Sada nam predstoji teži dio posla. Treba zatvoriti financijsku konstrukciju i platiti sve troškove oko tiskanja knjige. Uz pomoć kolektiva, učenika i ostalih uključenih u projekt ne sumnjam u pozitivan ishod.
Knjigu možete nabaviti u tajništvu škole.


Aktivnosti projekta Divlji pijat u rujnu

SŠ Bol je, na "Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2021. godinu" (u okviru programa zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara), poslala prijedlog programa Divlji pijat te je isti uvršten u "Program financiranja zaštite kulturnih dobara za 2021. godinu".

 

 

Od 15. do 24. rujna održane su aktivnosti Divljeg pijata u vidu terenskih i gastro radionica.

Pošto u tom periodu nema mišance, učenici su na terenskoj radionici brali motar, drevno samoniklo povrće opjevano u drami Kralj Lear W. Shakespearea,  hranu bogova u antičkim mitovima te su na gastro radionici od njega napravili pesto za domaću manistru. Na gastro radionici je također pripremljen fažol na brujet, tradicionalno jelo (na novi način) tipično za mediteransku prehranu.

U suradnji s udrugom Imena održana je radionica SPARA na kojoj su učenici turističko hotelijerskog smjera pripremali sparu, zdravi suhi kolač s okusima i mirisima Dalmacije.

Zainteresirani učenici sudjelovali su na radionici na kojoj smo pripremali koktel trtajun i osmislili novi koktel koji sadrži mediteransko bilje.

U petak, 24. rujna, u večernjim satima, na rivi je održana promocija projekta Divlji pijat s gastro feštom na kojoj su servirana jela i pića iz spomenutih radionica.

Veći broj turista, a i domaćih pokazao je veliko zanimanje za naše aktivnosti, za knjigu Divlji pijat i istoimeni projekt. Gosti na fešti su bili i predstavnici programa ERASMUS+  iz Češke, Slovačke i Italije s kojima naša škola surađuje.

Reakcije su bile pozitivne  nakon degustacije svega što smo pripremili te je većina prisutnih izrazila nadu da ćemo im uskoro ponovo skuhati nešto od naše divlje spize.

Treba napomenuti da su iste večeri prezentirani prvi proizvodi UZ Reful što je također prošlo vrlo uspješno.

Hvala svima koji su nas podržali, učenicima koji su sudjelovali kao i nastavnicima i odgajateljima koji su bili nositelji aktivnosti.


Trudna teća 2021.

Od 18. do 20. lipnja u Bolu se održao dvanaesti festival kulture IMENA.

Kreativna producentica spomenutog festivala i voditeljica istoimene udruge za promicanje kulture i kulturne baštine Maja Duka urednica je i suautorica knjige Divlji pijat. 

Imena također je partner Srednje Škole Bol u projektu Divlji pijat, koji promovira samoniklo, dalmatinsko bilje. Trudna teća je mnogima najdraži dio festivala pa nas je jako obradovalo što ćemo nakon jednogodišnje pauze zbog pandemije sudjelovati i tako ponovo dobiti priliku za promicanje mediteranske prehrane kao dijela našeg projekta. Ovaj put je u gastroradionici Spara sudjelovala naša Dada Marčić, a spare (suhi, zdravi kolač s okusima i mirisima Dalmacije) proizašle iz radionice nestale su u rekordnom roku. U našoj školi također se održala gastroradionica u kojoj su skuhana jela koja će se ponuditi na Trudnoj teći. Na jelovniku je bila juha od vinove loze, domaći makaruni s pestom od motara, orecchiette s pestom od motara i domaća manistra s pestom od koprive.

Hvala svima koji su sudjelovali, a posebno našim vrijednim učenicima.

Priloženi dokumenti:
trudnateca2021 A3 preview.pdf


DIVLJI PIJAT U FOTOSTRIPU

Iako nas je pandemija omela u održavanju predviđenih manifestacija vezanih za Divlji pijat i nekih drugih aktivnosti (Feastival samoniklog bilja međunarodnog predznaka od 09. do 11. svibnja, Dani divljeg pijata od 21. do 23. svibnja, Trudna teća 20. lipnja, tiskanje drugog izdanja knjige Divlji pijat i promocija istog, fešta povodom osvojenog trećeg mjesta na svijetu u nadmetanju za najbolju kuharicu u kategoriji C07, nastavak aktivnosti na predstavljanju projekta i njegovom širenju na regionalnu razinu...) nismo spavali zimski san.

Napravljene su pripreme za sve odgođene aktivnosti i čekamo priliku da pokažemo što je novo „skuhano od divlje spize“ za vas. Iskušali smo tradicionalne bračke i dalmatinske recepte, smislili smo neka tradicionalna, a nova jela (po iskušanom modelu
razvijanja žive baštine), čak imamo i nove koktele. Ideja ne manjka. Nećemo vam odati sve tajne.
Nadamo se da će vas nova jela ugodno iznenaditi i da će vam se svidjeti kada ih budete mogli kušati.
Slika govori više od tisuću riječi pa, za sada, pogledajte fotostrip u prilogu:

https://youtu.be/jWKfm7ew0k4

 


Wild Plate is Number 3 in the world in category C07 Eastern Europe

Na adresu Srednje škole Bol stigao je mail kojeg potpisuje gospodin Edouard Cointreau i u kojem stoji da se  The Gourmand World Cookbook Awards  pokušavaju boriti protiv depresivnog Covida 19 s dobrim vijestima za podizanje raspoloženja. Već vam je od prije poznato da je na prestižnom, gore spomenutom natjecanju, knjiga DIVLJI PIJAT u Hrvatskoj pobijedila u dvije kategorije: C05 Mediterranean i C07 Eastern Europe te se tako kvalificirala za nadmetanje za najbolju kuharicu na svijetu 2020. s pobjednicima iz drugih zemalja u istoj kategoriji.

U kategoriji C05 u konkurenciji s 18 zemalja, a u C07 sa 16. U natjecanju je sudjelovalo ukupno 225 zemalja.  Vijest koja je uslijedila je više nego dobra, a o podizanju raspoloženja da i ne govorim kao i o tome da  nas je skoro „izbacila iz cipela“ (pardon, papuča jer smo doma). Dakle, knjiga DIVLJI PIJAT je u spomenutom nadmetanju osvojila 3. mjesto u svijetu u kategoriji C07 Eastern Europe. Nakon ovoga knjiga ima pravo na certifikat Best in the World. Popis pobjednika trenutno možete vidjeti u privitku, a bit će javan tijekom prvog vikenda travnja na www.cookbookfair.com                                       

Sretni smo. Naša sreća, osim što smo veseli, najčešće se izražava feštom. Pošto je to sada nemoguće, dijelimo taj osjećaj s ljudima koji su nam dragi i bliski i zahvaljujemo se svima koji su nam bili podrška. Posebno moram istaknuti najzaslužnije za knjigu. To su: Srednja škola Bol, s ravnateljicom Sani Bodlović, kao izdavač knjige, Maja Duka, urednica i suautorica knjige, Ada Seferagić, suautorica knjige, Matea Domitrović, suradnica na knjizi, Berislava Picek, fotografkinja, Dragan Karanušić, dizajner i naši dragi učenici kao šećer na kraju. Fešta će bit kad se ova situacija smiri.


Natjecanje Gourmand World Cookbook Awards

Book Wilod plate  is the Winner for Croatia in the Gourmand World Cookbook Awards in the categoriy C05 Mediterranean and C07 eastren Europe

Na natjecanju Gourmand World Cookbook Awards knjiga Divlji pijat je u Hrvatskoj pobijedila u dvije kategorije:  C05 Mediterranean i C07 Eastren Europe. Knjiga se tako kvalificirala za nadmetanje za najbolju kuharicu  na svijetu 2020. s pobjednicima iz drugih zemalja u istoj kategoriji. U kategoriji C05 u konkurenciji je 18 zemalja, a u C07 16. Ove godine na natjecanju je sudjelovalo ukupno 225 zemalja.  Ono što je u filmskoj industriji - nagrada Oscar, u gastronomiji je Gourmand Awards. Ova prestižna nagrada se svake godine, između ostalog,  dodjeljuje knjigama o hrani i vinu,  a osnovao je 1995. godine Edouard Cointreau. Inspirirana je olimpijskim igrama i njihovim duhom.  Jedino je takvo međunarodno natjecanje u sektoru, besplatno je i otvoreno za sve jezike. Kompletan popis pobjednika 2020. možete naći  na  www.cookbookfair.com


U medijima o projektu Divlji pijat

U novinama je izašao članak o projketu naše škole, te ga možete pročitati na sljedećoj poveznici: https://www.24sata.hr/lifestyle/bracki-divji-pijat-je-u-izboru-za-najbolju-kuharicu-na-svijetu-671607


Emisija PUT POD NOGE

Na sljedećem linku možete poslušati emisiju:

https://radio.hrt.hr/ep/divlji-pijat/320320/


FEŠTA DIVLJI PIJAT POVODOM PROMOCIJE KNJIGE

U petak, 27. rujna, u VINARIJI JAKO VINO održala se promocija knjige DIVJI PIJAT koju je izdala SREDNJA ŠKOLA BOL. Uz prigodnu glazbu i druženje posjetitelji su mogli degustirati finu divlju spizu. Na jelovniku je bila sarma od raštike i blitve, oržot od motara (petrovac) , štapići od motara, namaz od friškog motara, marinirani motar, mišanca na lešo. Od kolača su se mogle probati „spare“ s okusom levande, te s bajamama, orasima i tradicionalnim dalmatinskim začinima i mirodijama.  Konoba PUSA je sve oduševila svojim  kanapeima s namazom od mišance, štrudelom  s mišancom, a cheesecake s motarom je svima bio interesantan (puno im HVALA).  Posebno iznenađenje za posjetitelje bio je koktel  s motarom – Trtajun. Gosti na fešti bili  su nam i predstavnici pet zemalja programa ERASMUS  /iz Finske, Poljske, Grčke, Italije, i Njemačke/ s kojima naša škola surađuje.                                                                                                                        

Da se ukratko podsjetimo slijeda događanja od 01. travnja do 27. rujna u sklopu projekta Srednje škole Bol,  Divlji pijat. Nakon odrađene terenske radionice Hodam, učim, berem, jedem! priređena je gastro radionica u školskom kabinetu. Na radionici su naši učenici spremali jela od samoniklog bilja (po receptima koje je osmislila voditeljica projekta Ada Seferagić) koja su predstavljena u knjizi. Novinarka i fotografkinja Berislava Picek je sve to zabilježila vrhunskim fotografijama, a tu se našla da pomogne i novinarka Matea Domitrović, članica žirija kulinarskog showa ,,3, 2, 1 kuhaj'' , te Pero i Franci Marinković vlasnici konobe Pusa.  Koordinatorica projekta i urednica knjige  Maja Duka se najviše umorila oko svega što je bilo potrebno (lektura i korektura, dizajn zaštitnog znaka projekta, tisak, grafičko oblikovanje, prijevod, dostava, promocija... ). Svi ljudi koji su bili angažirani na projektu su dali 100% od sebe što je vidljivo iz knjige. Uz podršku ravnateljice, cijelog kolektiva, učenika Srednje škole (sadašnjih i bivših), Ministarstva kulture, lokalne zajednice  i svih ostalih nije ni moglo biti drugačije.                              

 Brač, kao amblematsku zajednicu, obvezuje educiranje, očuvanje, primjena zdrave prehrane, običaja, načina života koji je po „mjeri čovjeka“, temeljenog na znanjima i resursima koji su „dati“ (čisto more, zemlja, zrak). Vjerujemo da je upravo prava uloga, ali i odgovornost učenika SŠ Bol, da svojom energijom i stečenim znanjima pošalju poruku lokalnoj zajednici i šire o vrijednosti  takve prehrane.                                                                                                       

Po broju prisutnih na promociji i njihovim pozitivnim reakcijama nakon degustacije  naše divlje spize vjerujemo da smo uspješno ostvarili sve aspekte Divljeg pijata.Naši učenici, znatiželjni, kreativni, otvoreni za nove ideje,  dosta su naučili o samoniklom bilju, zdravoj mediteranskoj hrani koja raste oko nas i koju nam je priroda dala na korištenje. Također su naučili poštovati krajobraz i postali svjesni toga da je prostor oko nas ograničen resurs koji smo naslijedili od prethodnih generacija na čuvanje,  spremni su znanje prenositi dalje u zajednicu i danas, sutra stvarati novu i jedinstvenu gastronomsko – turističku ponudu Bola.            

  

   

       

                   

https://www.slobodnadalmacija.hr/kultura/clanak/id/625618/misanca-je-bastina-koja-govori-sve-jezike-i-jasno-reflektira-nase-navike-kulturu-i-vrijednosti-a-i-raste-tu-pokraj-nas-govori-urednica-knjige-maja-duka

Primjena inovativnih metoda poučavanja u nastavi: https://1drv.ms/w/s!AtpkR222ygkJlV5lDLUz8HWaVLiE?e=hnYh0B

 

 


Trudna teća

IMENA Bol – Trudna teća (projekt Divlji pijat)

U Bolu se ove godine održava deseto, jubilarno izdanje Festivala kulture  IMENA, a učenici Srednje škole Bol su prvi put sudjelovali u jutarnjem dijelu festivala „Trudna teća – bolska marenda“ na bolskom pazaru. To je bila prilika za promicanje mediteranske prehrane kao dijela njihovog gastronomskog projekta „Divlji pijat.“                                                                                               

Mediteranska prehrana prepoznata je kao zlatni standard pravilne prehrane, a otkriveni su brojni dalekosežni povoljni učinci takve prehrane na zdravlje. Ona je nutricionistički izuzetno zdrava te je značajan kulturološki element našeg podneblja, a od 2013. je UNESCO-vo nematerijalno dobro.                                                                                                                                  

Brač, kao amblematsku zajednicu, obvezuje educiranje, očuvanje, primjena zdrave prehrane, običaja, načina života koji je po „mjeri čovjeka“, temeljenog na znanjima i resursima koji su „dati“ (čisto more, zemlja, zrak). Vjerujemo da je upravo prava uloga, ali i odgovornost učenika SŠ Bol, da svojom energijom i stečenim znanjima pošalju poruku lokalnoj zajednici i šire o vrijednosti takve prehrane.                                                                                                                              

Za ovu priliku u gastro radionici SŠ Bol napravljena je SPARA - suhi, zdravi kolač s okusima i mirisima Dalmacije u više vrijanti, a posjetiteljima Trudne teće se najviše svidio onaj s levandom. Da pojasnimo, kolač je napravljen u obliku spare,  nekada neizostavnog jastučića koji se stavljao na glavu kada se „išlo po vodu“, u berbu grožđa ili u „brime“. Pomagao je da se lakše nosi teret na glavi. Tako je taj tradicionalni, a novi kolač postao model razvijanja žive baštine. Učenici su također pripremili i brujet od liganja s lećom i orzom tzv. pojorski bronzinić, tipično jelo mediteranske prehrane koje je prepoznato kao „ono“ što bi se češće trebalo naći u gastro ponudi Bola. Nije uopće sporno da će naši učenici za koju godinu promicati zdrava i autohtona jela kao dio ponude na svom radnom mjestu. Bili živi pa vidili.

  

  

  

  

Link na članak iz novina: https://www.slobodnadalmacija.hr/kultura/clanak/id/610333/u-bolu-na-bracu-zavrsila-deseta-39imena39-festival-za-sva-osjetila

Primjena inovativnih metoda poučavanja u nastavi:

https://1drv.ms/w/s!AtpkR222ygkJlVNlIxdOQMgQUIoV?e=Ab9yi


Prva faza projekta

Dana 1. travnja 2019.  je krenula prva faza projekta „Divlji pijat“  kojeg je voditeljica prof. Ada Seferagić. Poštujući krajobraz i upoznavajući divje zeje /mišancu/ parić/ porež - učenici su aktivni promicatelji Mediteranske prehrane koja je na popisu UNESCOve liste kulturnog dobra.

 

   

Priloženi dokumenti:
plakat divljipijat a2 final.pdf


ERASMUS+

eTwinning

Projekt Divlji pijat

RCK

Kalendar
« Kolovoz 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Agencija za mobilnost

MZO

 

AZOO

ASOO

Centar izvrsnosti SDŽ

e-Lektire

CMS za škole logo
Srednja škola Bol, Bol / Bračka cesta 3, HR-21420 Bol / ss-bol.skole.hr / ured@ss-bol.skole.hr
preskoči na navigaciju